niedziela, 21 sierpnia 2011

wtorek, 2 sierpnia 2011

Narkotyki w UK

Dla młodych ludzi dorastanie we współczesnym społeczeństwie staje się coraz trudniejsze. Zniknęły tradycyjne metody rozładowywania napięcia przez rodzinę, lokalną społeczność i inne struktury międzyludzkie, za to łatwiej dostępne są narkotyki czy hazard.

Artykuł:
http://wiadomosci.onet.pl/kiosk/swiat/o-narkotykach-madrze,3,4810382,kiosk-wiadomosc.html

Dziadzia Freud był uzależniony od kokainy

Jak można było nie kochać kokainy? Autor pisze o skutkach działania tego narkotyku: "Nie jest to euforyczna radość w rodzaju »Kocham wszystkich!«, która pojawia się po kilku szklaneczkach whisky. Człowiek pod wpływem kokainy czuje się bardzo pewny siebie, naładowany w niemal elektryczny sposób szybszymi myślami, lepszymi pomysłami (przynajmniej we własnym mniemaniu), szybciej mówi i intensywniej odbiera doznania wzrokowe, dźwiękowe i dotykowe".

Freudowi tak bardzo spodobała się ta substancja, że w latach 1884-1896, kiedy miał dwadzieścia-, trzydzieści parę lat, korzystał z niej bardzo intensywnie i często miewał od niej zaczerwieniony, mokry nos. Rozdawał też kokainę rodzinie i przyjaciołom. Korzystał z niej, aby "zamienić złe dni na dobre, a dobre dni na lepsze" oraz dla zmniejszenia "bólu bycia Zygmuntem", jak pisze autor.

Jego listy do narzeczonej często obfitowały w seksualne odczucia w rodzaju tych, które miewa się po zażyciu białego proszku. "Będę cię całował, aż będziesz czerwona i karmił, aż staniesz się pulchna – pisał Freud. – Zobaczysz, kto jest silniejszy: delikatna, mała dziewczynka, która nie je wystarczająco wiele, czy wielki, dziki mężczyzna, w którego ciele znajduje się kokaina".

[...]

Pisze, że ostatnio naukowcy przedstawiają "rozmyślania na temat związku pomiędzy uzależnienia Freuda od kokainy a jego najbardziej znanymi teoriami dotyczącymi docierania do podświadomości za pomocą terapii głosowej, odrębnego odbierania przez umysł przyjemności i rzeczywistości, interpretacji snów, natury naszych myśli i rozwoju seksualnego, kompleksu Edypa oraz teorii id, ego i superego".

całość:
http://wiadomosci.onet.pl/kiosk/slawne-umysly-na-kokainie,1,4802757,kiosk-wiadomosc.html

Obserwatorzy